Banksy, artysta nomen omen, niedościgniony, przygodę z graffiti rozpoczął jako czternastolatek. Do dziś pilnie strzeże swojej tożsamości, a gra w chowanego stała się jego znakiem rozpoznawczym.
Street-art
Mimo ogromnej sławy tego niekwestionowanego króla street-artu, jego tożsamość pozostaje nieznana. Co wiadomo o artyście? – niewiele ponad to, że jest nieprzyzwoicie bogaty, a pierwsze grafitti powstawały na ścianach budynków w rodzinnym Bristolu. Z tego powodu był z resztą wielokrotnie ścigany przez policję. Dopiero w latach 90. stał się sławny, jego pierwsze dzieła kosztowały tylko ok. 50 funtów. Dzisiaj ceny dochodzą do miliona funtów.
Banksy prezentuje ponad 100 prac, oryginalnych eksponatów ale również prac w formie zdjęć, rzeźb i wielu innych. Ponadto niektóre eksponaty są odtworzone z wykorzystaniem jego własnej techniki – szablonów stworzonych specjalnie z myślą o tej wystawie.
Prace Banksy’ego podróżują po całym świecie, zarówno online, poprzez miliony udostępnień na platformach społecznościowych, jak i życiu realnym, w formie wystaw, w większości nieautoryzowanych przez brytyjskiego artystę ze względu na jego anonimowy status.
Jednak niezmiennie cieszą się ogromną popularnością i w każdym miejscu są uznawane za sukces.
Kilkadziesiąt prac wybitnego graficiarza skopiowano, oprawiono i zaprezentowano na wystawie w monachijskiej galerii Kronsbein. Kuratorem wystawy jest marszand Dirk Kronsbein i córka artysty, Sarah.
Motyw przewodni wystawy to krytyka społeczeństwa, polityki, kapitalizmu.
Brytyjski artysta bacznie obserwuje rzeczywistość: zwraca uwagę na użycie gazu łzawiącego we francuskim obozie na uchodźców, na syryjskie pochodzenia założyciela Apple’a – Steva Jobsa.
Wystawa „Banksy – King of Urban art” w monachijskiej galerii „Kronsbein” potrwa do 10 września.