Sztuka jest na świecie nie tylko po to, by można było dzięki niej odreagować stres i niepowodzenia, ale również, a może przede wszystkim po to, by można było za jej pomocą doznać olśnienia, uspokoić się, przemyśleć pewne sprawy i spojrzeć na nie z innej perspektywy.
W sztuce znaleźć można ukojenie, przyjemność, wiedzę, informacje i radość, których potrzebujemy najbardziej w życiu.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że artyści z całego świata chcą nie tylko zarabiać pieniądze na utrzymanie dzięki swojej twórczości ale pragną również dawać swoim odbiorcom radość, przyjemność, chwilę zapomnienia i możliwość zadumania się nad pewnym ważnymi sprawami.
Sztuka ma wiele form. Jest to zarówno literatura, muzyka, film, a także malarstwo czy fotografia.
Muzyka rozwija naszą wyobraźnię w nieco inny sposób. Słysząc utwór, możemy go dopasować do dowolnej wizji lub wręcz wyobrażać sobie coś, co do danej muzyki będzie pasować.
Film natomiast podaje wszystko niejako „na tacy”, ma jednak przy tym inną wartość – przekazuje nam pewną mądrość, często dosłownie, czasem jednak między słowami.
Malarstwo, podobnie jak film, ukazuje nam coś – obrazu nie trzeba sobie wyobrażać, można jednak zastanowić się nad całą masą rzeczy, które go dotyczą. Odszukiwanie szczegółów pozwala na intepretowanie dzieł na wiele różnych sposobów, a nikt nie mówi, że tylko jeden jest właściwy. Każdy może dostrzec w sztuce coś innego i to jest właśnie w niej piękne.
Różne rodzaje sztuki – malarstwo, muzyka, literatura – pobudzają różne obszary naszego mózgu, a różnice da się zaobserwować nawet w obrębie tej samej dziedziny. Na przykład jeśli chodzi o malarstwo, to inne obszary mózgu aktywizują się, gdy patrzymy na pejzaż, portret czy abstrakcję. A aktywizacja mózgu oznacza jego „ćwiczenie” i w efekcie – rozwój. Wniosek z tego jest taki, że z im większą różnorodnością sztuki mamy do czynienia, tym bardziej wszechstronnie rozwija się nasz mózg.
By poszukiwać nowych doznań, warto przede wszystkim odwiedzać czasowe wystawy organizowane w różnych miejscach. Można w ten sposób bardzo często znaleźć dzieła nieznanych artystów czy takie, które na co dzień znajdują się w prywatnych zbiorach.
Fascynacja sztuką niesie wiele korzyści. Warto ją pielęgnować i rozwijać również u dzieci.